1) Πότε και που γεννήθηκε η Χειροσφαίριση (χάντμπολ) με τη σύγχρονη μορφή; a) Σε σχολείο της Αμερικής, στο Σπρίνγκφιλντ της Μασαχουσέτης το 1891.  b) Στα τέλη του 19ου αιώνα στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη. c) Σε σχολείο της Αγγλίας το 1914. 2) Πότε και που έγιναν οι πρώτοι αγώνες στην Ελλάδα;  a) Στις 13 Φεβρουαρίου του 1877 στο Ηράκλειο Κρήτης. b) Στις 13 Φεβρουαρίου του 1977 στο Αμύνταιο Φλώρινας. c) Στις 13 Φεβρουαρίου του 1777 στη Θεσσαλονίκη. 3) Από πόσους παίκτες αποτελείται κάθε ομάδα; a) 7 παίκτες. b) 6 παίκτες. c) 8 παίκτες. 4) Πόσα δευτερόλεπτα είναι ο ανώτερος χρόνος κατοχής της μπάλας από παίκτη χωρίς ντρίμπλα ή πάσα; a) 4 δευτερόλεπτα. b) 5 δευτερόλεπτα. c) 3 δευτερόλεπτα. 5) Ποιες είναι οι διαστάσεις ενός κανονικού γηπέδου χάντμπολ; a) 30 μ (μήκος) Χ 15 μ (πλάτος) b) 40 μ (μήκος) Χ 20 μ (πλάτος). c) 28 μ (μήκος) Χ 15 μ (πλάτος). 6) Ποια είναι η διάρκεια ενός αγώνα; a) 2 ημίχρονα των 30 λεπτών (60 λεπτά συνολικά). b) 4 περιόδους των 10 λεπτών (40 λεπτά συνολικά). c) 4 περιόδους των 15 λεπτών (60 λεπτά συνολικά). 7) Παραβάσεις κανονισμών: a) Τα πάντα είναι στην κρίση του διαιτητή. b) Επιτρέπεται το σπρώξιμο, το τράβηγμα, το χτύπημα, το αγκάλιασμα c) Δεν επιτρέπεται το σπρώξιμο, το τράβηγμα, το χτύπημα, το αγκάλιασμα. 8) Επιτρέπετε το άγγιγμα της μπάλας με το πόδι κάτω από το γόνατο; a) Ναι. b) Όχι.  c) Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις μόνο. 9) Τι πρέπει να προσέχουμε στην πάσα πάνω απ’ το κεφάλι; a) Να χρησιμοποιούμε τα δάχτυλα για να κρατάμε την μπάλα. b) Πριν την πάσα, να κάνουμε ένα βήμα πίσω. c) Να έχουμε μέτωπο προς το τέρμα της αντίπαλης ομάδας. 10) Τι πρέπει να προσέχουμε στην υποδοχή της μπάλας; a) Πιάνουμε την μπάλα με τεντωμένα χέρια. b) Μετά το πιάσιμο της μπάλας, ακολουθεί υποχρεωτικά σουτ., c) Να παρακολουθούμε την μπάλα. 11) Τι πρέπει να προσέχουμε στην ντρίμπλα; a) Να έχουμε ανοιχτή την παλάμη. b) Να κρατάμε το κεφάλι ψηλά ώστε να βλέπουμε το γήπεδο και τους συμπαίκτες μας. c) Να κρατάμε τον αγκώνα τεντωμένο. 12) Τι πρέπει να προσέχουμε στο σουτ χωρίς άλμα; a) Να χρησιμοποιούμε τα τρία βήματα. b) Μετά το σουτ, το χέρι συνεχίζει την κίνησή του προς τα πάνω. c) Το σώμα να είναι γυρισμένο με το πλάι στον τερματοφύλακα.   13) Τι πρέπει να προσέχουμε στο σουτ με άλμα: a) Η προσγείωση γίνεται με το ένα πόδι. b) Να πηδάμε με το αντίθετο πόδι απ’ το χέρι που θα ρίξει την μπάλα c) Μετά το σουτ, το χέρι συνεχίζει την κίνησή του προς τα πάνω. 14) Τι πρέπει να προσέχουμε στις προσποιήσεις για αποφυγή αμυντικού; a) Να μη δείχνουμε τις πραγματικές μας προθέσεις. b) Να ρίχνουμε το βάρος του σώματος και στα δύο πόδια. c) Το σώμα να είναι γυρισμένο με πλάτη στον αντίπαλο. 15) Ποια είναι η σωστή τοποθέτηση ενός αμυντικού στο σουτ; a) Το ένα πόδι βρίσκεται λίγο πιο μπροστά από το άλλο. b) Τα χέρια είναι χαμηλά και κλειστά. c) Τα μάτια να κοιτάζουν τον αντίπαλο και την μπάλα. 16) Ο τερματοφύλακας πρέπει:  a) Να κοιτάζει συνεχώς τους αμυντικούς. b) Να βρίσκεστε ένα βήμα περίπου μπροστά από τη γραμμή του τέρματος. c) Όταν η μπάλα πηγαίνει δεξιά-αριστερά, να είναι σε σταθερή θέση. 17) Τι σημαίνει διάταξη της ομάδας 3-3 κατά την επίθεση, στο μίνι χάντμπολ;  a) 1 παίκτη που παίζει στο ένα άκρο, 2 παίκτες που παίζουν πάνω στη γραμμή των 6 μέτρων και 3 περιφερειακούς παίκτες.  b) 3 παίκτες που παίζουν από τα άκρα, 1 παίκτη που παίζει πάνω στη γραμμή των 6 μέτρων και 2 περιφερειακούς παίκτες. c) 2 παίκτες που παίζουν από τα άκρα, 1 παίκτη που παίζει πάνω στη γραμμή των 6 μέτρων και 3 περιφερειακούς παίκτες.- 18) Ποια είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της άμυνας «ένας με έναν» (μαν το μαν); a) Κάθε αμυντικός βρίσκεται κοντά στον παίκτη που μαρκάρει. b) Κάθε παίκτης καλύπτει έναν συγκεκριμένο χώρο. c) Γίνονται συχνές εναλλαγές παικτών για αμυντική κάλυψη.

Κουίζ γνώσεων στην Χειροσφαίριση (Φυσική Αγωγή Α - Β - Γ ΛΥΚΕΙΟΥ) Κωνσταντίνος Παπαδοκοτσώλης ΚΦΑ.