1) Maria bought 3.5 pounds of apples. Each pound costs $2.75. How much did Maria spend on apples? 2) A book costs $6.80. If John buys 4 books, how much will he spend in total? 3) A piece of fabric costs $5.50 per yard. Mrs. Green buys 2.2 yards of fabric. How much does Mrs. Green pay? 4) Each cookie weighs 0.75 ounces. Sarah bakes 12 cookies. How many ounces of cookies does Sarah have in total? 5) Michael ran 2.3 miles each day for 5 days. How many miles did he run in total? 6) A package of juice contains 1.25 liters. If Ben buys 3 packages, how many liters of juice does he have in total? 7) Emma earns $7.50 for each hour she works. If she works for 6.5 hours, how much money will she earn? 8) A sticker weighs 0.04 ounces. A pack contains 50 stickers. How much does the entire pack of stickers weigh?
0%
Multiplying Decimal Word Problems
שתף
שתף
שתף
על ידי
Clarissacimino
עריכת תוכן
הדפסה
הטבעה
עוד
הקצאות
לוח תוצאות מובילות
הצג עוד
הצג פחות
לוח התוצאות הזה הוא כרגע פרטי. לחץ
שתף
כדי להפוך אותו לציבורי.
לוח תוצאות זה הפך ללא זמין על-ידי בעל המשאב.
לוח תוצאות זה אינו זמין מכיוון שהאפשרויות שלך שונות מאשר של בעל המשאב.
אפשרויות חזרה
פתח את התיבה
היא תבנית פתוחה. זה לא יוצר ציונים עבור לוח התוצאות.
נדרשת כניסה
סגנון חזותי
גופנים
נדרש מנוי
אפשרויות
החלף תבנית
הצג הכל
תבניות נוספות יופיעו במהלך המשחק.
תוצאות פתוחות
העתק קישור
קוד QR
מחיקה
האם לשחזר את הנתונים שנשמרו באופן אוטומטי:
?