1) If 3 apples cost $6, how much do 9 apples cost? a) $12 b) $18 c) $15 d) $20 2) A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in 3 hours? a) 180 miles b) 120 miles c) 150 miles d) 200 miles 3) If 4 pencils cost $2, how much do 10 pencils cost? a) $5 b) $6 c) $8 d) $7 4) A recipe needs 2 cups of flour for 3 cups of sugar. How much flour for 9 cups of sugar? a) 6 cups b) 4 cups c) 8 cups d) 5 cups 5) If 5 books weigh 10 kg, how much do 15 books weigh? a) 30 kg b) 25 kg c) 20 kg d) 35 kg 6) A train travels 80 km in 2 hours. How far in 5 hours? a) 200 km b) 180 km c) 220 km d) 240 km 7) If 6 oranges cost $3, how much do 18 oranges cost? a) $9 b) $8 c) $10 d) $11 8) A bike covers 15 km in 1 hour. How far in 4 hours? a) 60 km b) 55 km c) 65 km d) 50 km 9) If 7 shirts cost $35, how much do 14 shirts cost? a) $70 b) $65 c) $75 d) $60 10) A baker uses 3 eggs for 2 cakes. How many eggs for 8 cakes? a) 12 eggs b) 10 eggs c) 14 eggs d) 11 eggs
0%
Math Problems with Double Number Lines and Ratios
共有
共有
共有
Jbryant19
さんの投稿です
6th Grade
Math
Ratios
コンテンツの編集
印刷
埋め込み
もっと見る
割り当て
リーダーボード
もっと表示する
表示を少なくする
このリーダーボードは現在非公開です。公開するには
共有
をクリックしてください。
このリーダーボードは、リソースの所有者によって無効にされています。
このリーダーボードは、あなたのオプションがリソースオーナーと異なるため、無効になっています。
オプションを元に戻す
クイズ
は自由形式のテンプレートです。リーダーボード用のスコアは生成されません。
ログインが必要です
表示スタイル
フォント
サブスクリプションが必要です
オプション
AI強化版:この活動にはAIによって生成されたコンテンツが含まれています。
詳細情報。
テンプレートを切り替える
すべてを表示
アクティビティを再生すると、より多くのフォーマットが表示されます。
オープン結果
リンクをコピー
QRコード
削除
自動保存:
を復元しますか?