1) If one sweet costs 4p, how many sweets can I buy for £1? a) 20 b) 25 c) 35 d) 40 e) 45 f) 55 2) If a car uses 10 litres of fuel on a 200 mile journey, how much fuel will it use on a 300 mile journey? a) 5 litres b) 10 litres c) 15 litres d) 20 litres e) 30 litres f) 50 litres 3) If £1 can be exchanged for $2, how much in £'s will I get for $236? a) £108 b) £118 c) £472 d) £113 e) £236 f) $472 4) If every 6 cows on a farm eat 3kg of food a day, how many cows can be fed if 18kg of food is delivered a day? a) 5 b) 6 c) 15 d) 26 e) 30 f) 36 5) One man can cut 120m2 of grass a day. How long does it take him to cut 600m2? a) 2 days b) 3 days c) 4 days d) 5 days e) 6 days f) 7 days 6) To make a cake for 4 people you need 2 eggs. How many eggs do you need to make a cake for 14 people? a) 6 b) 7 c) 8 d) 9 e) 5 f) 10 7) If one tub of varnish can cover 6 chairs, how many tubs will I need to buy cover 34 chairs? (Be careful) a) 4 b) 5 c) 6 d) 7 e) 8 f) 9 8) If two pizzas will feed 3 people, how many pizzas do you need for 27 people? a) 9 b) 12 c) 6 d) 27 e) 3 f) 18 9) On average a chicken lays 3 eggs a day. How many chickens would I need to get 210 eggs per WEEK? a) 8 b) 10 c) 12 d) 14 e) 16 f) 18
0%
Ratio and Proportion Quiz
共有
共有
共有
Ncarhart
さんの投稿です
コンテンツの編集
印刷
埋め込み
もっと見る
割り当て
リーダーボード
もっと表示する
表示を少なくする
このリーダーボードは現在非公開です。公開するには
共有
をクリックしてください。
このリーダーボードは、リソースの所有者によって無効にされています。
このリーダーボードは、あなたのオプションがリソースオーナーと異なるため、無効になっています。
オプションを元に戻す
クイズ
は自由形式のテンプレートです。リーダーボード用のスコアは生成されません。
ログインが必要です
表示スタイル
フォント
サブスクリプションが必要です
オプション
テンプレートを切り替える
すべてを表示
アクティビティを再生すると、より多くのフォーマットが表示されます。
オープン結果
リンクをコピー
QRコード
削除
自動保存:
を復元しますか?