1) If 3 apples cost $6, how much do 9 apples cost? a) $12 b) $18 c) $15 d) $20 2) A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in 3 hours? a) 180 miles b) 120 miles c) 150 miles d) 200 miles 3) If 4 pencils cost $2, how much do 10 pencils cost? a) $5 b) $6 c) $8 d) $7 4) A recipe needs 2 cups of flour for 3 cups of sugar. How much flour for 9 cups of sugar? a) 6 cups b) 4 cups c) 8 cups d) 5 cups 5) If 5 books weigh 10 kg, how much do 15 books weigh? a) 30 kg b) 25 kg c) 20 kg d) 35 kg 6) A train travels 80 km in 2 hours. How far in 5 hours? a) 200 km b) 180 km c) 220 km d) 240 km 7) If 6 oranges cost $3, how much do 18 oranges cost? a) $9 b) $8 c) $10 d) $11 8) A bike covers 15 km in 1 hour. How far in 4 hours? a) 60 km b) 55 km c) 65 km d) 50 km 9) If 7 shirts cost $35, how much do 14 shirts cost? a) $70 b) $65 c) $75 d) $60 10) A baker uses 3 eggs for 2 cakes. How many eggs for 8 cakes? a) 12 eggs b) 10 eggs c) 14 eggs d) 11 eggs
0%
Math Problems with Double Number Lines and Ratios
공유
공유
공유
만든이
Jbryant19
6th Grade
Math
Ratios
콘텐츠 편집
인쇄
퍼가기
더보기
할당
순위표
더 보기
접기
이 순위표는 현재 비공개입니다.
공유
를 클릭하여 공개할 수 있습니다.
자료 소유자가 이 순위표를 비활성화했습니다.
옵션이 자료 소유자와 다르기 때문에 이 순위표가 비활성화됩니다.
옵션 되돌리기
퀴즈
(은)는 개방형 템플릿입니다. 순위표에 올라가는 점수를 산출하지 않습니다.
로그인이 필요합니다
비주얼 스타일
글꼴
구독 필요
옵션
AI 강화: 이 활동에는 AI가 생성한 콘텐츠가 포함되어 있습니다.
더 알아보세요.
템플릿 전환하기
모두 표시
액티비티를 플레이할 때 더 많은 포맷이 나타납니다.
결과 열기
링크 복사
QR 코드
삭제
자동 저장된
게임을 복구할까요?