1) Maria bought 3.5 pounds of apples. Each pound costs $2.75. How much did Maria spend on apples? 2) A book costs $6.80. If John buys 4 books, how much will he spend in total? 3) A piece of fabric costs $5.50 per yard. Mrs. Green buys 2.2 yards of fabric. How much does Mrs. Green pay? 4) Each cookie weighs 0.75 ounces. Sarah bakes 12 cookies. How many ounces of cookies does Sarah have in total? 5) Michael ran 2.3 miles each day for 5 days. How many miles did he run in total? 6) A package of juice contains 1.25 liters. If Ben buys 3 packages, how many liters of juice does he have in total? 7) Emma earns $7.50 for each hour she works. If she works for 6.5 hours, how much money will she earn? 8) A sticker weighs 0.04 ounces. A pack contains 50 stickers. How much does the entire pack of stickers weigh?
0%
Multiplying Decimal Word Problems
공유
공유
공유
만든이
Clarissacimino
콘텐츠 편집
인쇄
퍼가기
더보기
할당
순위표
더 보기
접기
이 순위표는 현재 비공개입니다.
공유
를 클릭하여 공개할 수 있습니다.
자료 소유자가 이 순위표를 비활성화했습니다.
옵션이 자료 소유자와 다르기 때문에 이 순위표가 비활성화됩니다.
옵션 되돌리기
상자 열기
(은)는 개방형 템플릿입니다. 순위표에 올라가는 점수를 산출하지 않습니다.
로그인이 필요합니다
비주얼 스타일
글꼴
구독 필요
옵션
템플릿 전환하기
모두 표시
액티비티를 플레이할 때 더 많은 포맷이 나타납니다.
결과 열기
링크 복사
QR 코드
삭제
자동 저장된
게임을 복구할까요?