Camilla buys 8 pizzas for $131.36. Each pizza cost the same amount. What is the cost of each pizza in dollars and cents?, $16.42, $32.84, $131.36, $1050.88, Carlos hikes 8.5 miles in 2 hours. At this constant rate, how many miles will he hike in 1 hour?, 6.5 miles, 3.25 miles, 4.25 miles, 17 miles, The distance between two lighthouses is 137 miles. There are approximately 8 kilometers in 5 miles. Which measurement is closest to the number of kilometers between these two lighthouses?, 1096 km, 685 km, 85.6 km, 219.2 km, A tin of mints has a mass of 48 grams. There are approximately 0.035 ounces in 1 gram. Determine the mass of the tin in ounces. Round to the hundredths place if necessary. 48 grams is approximately, 1.68 oz, 1371 oz, 48.035 oz, 47.965 oz, The state's fish and wildlife department keeps track of the silvery minnow population in the Rio Grande River. Of the total silvery minnow population, 54 silvery minnows were tagged and then released. A week later, they captured a total of 62 silvery minnows, which included 12 tagged silvery minnows. What is a good estimate of the total silvery minnow population in the Rio Grande River?, 74, 62, 50, 86, A newborn kitten weighs about 1/4 pound. There are approximately 0.45 kilograms in 1 pound. When a mother cat has a litter of 6 kittens, what is the approximate total weight of the litter of 6 kittens in kilograms? Write your answer as a decimal to the nearest thousandth., 0.0125 kg, 0.675 kg, 1.5 kg, 6 kg, A pool has drained 1088 gallons of water after 2 hours. At this rate, how many gallons of water can drain from the pool in 10.5 hours?, 5712 gallons, 544 gallons, 11424 gallons, 1 gallon, On his last math test, Sebastian completed 15 problems in 75 minutes. When he works at a constant rate, how many math problems will Sebastian complete in 55 minutes?, 11 problems, 275 problems, 5 problems, 20 problems, Jace makes 42 baskets in 6 minutes. How many baskets does he make per minute?, 6 minutes, 7 minutes, 8 minutes, 9 minutes, A family travels 315 miles in 5 hours. How many miles do they travel per hour?, 55 mph, 60 mph, 63 mph, 65 mph, A bag of 8 candy bars costs $12. What is the cost per candy bar?, $1.25, $1.50, $1.75, $2.00, A dog eats 18 treats in 6 days. How many treats does the dog eat per day?, 2 treats, 3 treats, 4 treats, 6 treats, A volleyball player completes 72 serves in 8 minutes. How many serves does she complete per minute?, 7 serves, 8 serves, 9 serves, 10 serves

autor:

Tabela rankingowa

Motyw

Opcje

Zmień szablon

Przywrócić automatycznie zapisane ćwiczenie: ?