Rzut osobisty wykonywany jest, gdy atakujący jest faulowany w momencie oddawania rzutu na kosz., Celny rzut osobisty = 1 pkt., Gdy po 40 minutach mecz kończy się remisem rozgrywana jest dogrywka, która trwa 5 min., Mecz koszykówki trwa 40 minut (4x10 min.) i składa się z czterech kwart ., Wymiary boiska do koszykówki to 15 x 28 metrów., Kosz zawieszony jest na wysokości 3,05 metra., Rzut z biegu nazywany jest "dwutaktem"., Po kozłowaniu, podczas dwutaktu można zrobić tylko 2 kroki trzymając piłkę., Piłkę kozłujemy jedną ręką., Podczas meczu na boisku znajduję się 5 zawodników jednej drużyny., 24 sekundy to czas na przeprowadzanie akcji w ataku., Drużyna na mecz koszykówki liczy 12 zawodników., Mecz rozpoczyna się od rzutu sędziowskiego., Zawodnik po 5 faulach kończy udział w meczu., Maksymalna wartość celnego rzutu do kosza to 3 pkt. , Po celnym rzucie przeciwnika wznawiamy grę zza linii końcowej., W koszykówce zabronione jest zagranie nogą, podwójne kozłowanie, kozłowanie oburącz, bieganie z piłką., W koszykówce rzuty są za 1, 2 i 3 punkty., Podczas meczu zawodnik nie może się cofnąć z piłką z pola ataku na pole obrony. Jest to błąd połowy. , Rzut za 3 punkty wykonuje się zza linii 6,75 metra., Zawodnik w ataku ma 5 sekund, aby pozbyć się piłki, jeżeli jest agresywnie kryty przez obrońcę., Wsad - określenie włożenia piłki do kosza z góry., Strzałka naprzemiennego posiadania - decyduje o posiadaniu piłki, gdy jednocześnie złapie ją 2 zawodników., Po zdobyciu punktu przez drużynę atakującą, piłkę wprowadza się do gry zza linii końcowej (za koszem), Drużyna wchodząc w posiadanie piłki musi ją przeprowadzić na pole ataku w ciągu 8s.Przepis 8s obowiązuje , Zmiana zawodnika., Zawodnik z piłką musi się spodziewać,że będzie kryty - zawsze musi być przygotowany do zatrzymania lub zmiany kierunku kozłowania, Po dokonaniu 5 fauli/przewinień na zawodnikach drużyny przeciwnej, zawodnik musi bezpowrotnie opuścić boisko, Pole 3 sekund to obszar w którym zawodnik drużyny atakującej nie może stać dłużej niż 3 sekundy, "Faul" to naruszenie przepisów polegające na niedozwolonym zetknięciu z przeciwnikiem lub z niesportowym zachowaniem, Legalna pozycja obronna - zawodnik stoi zwrócony twarzą do przeciwnika, ma obie stopy na podłożu, Drużyna musi w ciągu 24 sekund oddać rzut na kosz, a piłka musi dotknąć obręczy. Jeśli to nie nastąpi, drużyna przeciwna rozpoczyna grę z autu., Kozłować wolno tylko jedną ręką. Po schwytaniu piłki nie można ponownie kozłować., Kiedy zawodnik z piłką wróci na pole obrony lub poda piłkę do zawodnika na tym polu, jest to błąd połowy., Drużyna atakująca ma 8s na przemieszczenie się z piłką z pola obrony na pole ataku., Piłka wprowadzana z boku musi się znaleźć na boisku w ciągu 5s., Kara za faul niesportowy to 2 rzuty osobiste i piłka z boku., Podczas meczu trener ma do dyspozycji 5 czasów, 2 w ciągu pierwszej połowy, 3 pozostałe w ciągu dwóch kwart., Piłka jest martwa wówczas, gdy gra została przerwana na sygnał sędziego lub po zdobyciu kosza., W kontaktach z przeciwnikiem nie wolno: popychać, trzymać, uderzać, utrudniać mu poruszania się, spychać., Jeśli po zakończeniu czwartej kwarty wynik jest nierozstrzygnięty, mecz będzie kontynuowany tyloma pięciominutowymi (5) dogrywkami, ile potrzeba będzie do rozstrzygnięcia wyniku meczu, Drużyny zmieniają kosze przed drugą połową., Strzałka. Drużynom na przemian przyznaje się piłkę do wprowadzenia najbliżej miejsca wystąpienia sytuacji rzutu sędziowskiego, Kosz zalicza się jako dwa (2) punkty, jeśli podczas ostatniego rzutu wolnego, po tym, jak piłka dotknęła obręczy, została legalnie dotknięta przez zawodnika ataku lub obrony, zanim wpadła do kosza., Jeżeli faul popełniono na zawodniku będącym w akcji rzutowej, a rzut jest niecelny: przyznaje się 2 lub 3 rzuty wolne., Na rozpoczęcie każdej kwarty innej niż pierwsza lub każdej dogrywki, piłkę wprowadza się z przedłużenia linii środkowej naprzeciw stolika sędziowskiego., Zawodnik podlega dyskwalifikacji do końca meczu, gdy zostaje ukarany dwoma (2) faulami niesportowymi lub dwoma (2) faulami technicznymi lub jednym (1) faulem technicznym i jednym (1) faulem niesportowym., Jeżeli rzut wolny jest celny i błąd(-ędy) popełnia zawodnik wykonujący rzut wolny, punkt nie zostaje zaliczony., Piłka jest poza boiskiem, kiedy dotyka:np.konstrukcji podtrzymujących tablice, tyłu tablic lub jakiegokolwiek obiektu ponad boiskiem, Jeśli zawodnik mający wykonać rzut(-y) wolny(-e) musi zostać zmieniony, z powodu: np. kontuzji, rzut wykonuje jego zmiennik., Jeżeli faul popełniono na zawodniku będącym w akcji rzutowej,w strefie podkoszowej, a rzut jest niecelny przyznaje się 2 rzuty osobiste., Jeżeli faul popełniono na zawodniku będącym w akcji rzutowej za 2 punkty lub 3 punkty, a rzut jest celny, zalicza się punkty i przyznaje dodatkowy rzut osobisty. , Niepotrzebny,agresywny, kontakt spowodowany przez obrońcę w celu powstrzymania zawodnika ataku- faul niesportowy, Faul techniczny-obraźliwe postępowanie wobec sędziów, zaczepianie i złośliwości wobec przeciwników, udawanie faula.