1) Mrs. Kinder gave 4 kids , $5 each. How much money did she give them in all? a) $20 b) $25 c) $15 2) Lana went to the store and bought 7 packs of gum at $2 for each pack. How much did Lana spend on gum? a) $14 b) $12 c) $16 3) Clayton earned 7 hearts for every soldier he captured. Clayton captured 6 soldiers. How many hearts did Clayton earn in all? a) 42 hearts b) 40 hearts c) 36 hearts 4) Each carton has 9 strawberries in it. If I bought 3 cartons how many strawberries would I have in all? a) 27 strawberries b) 18 strawberries c) 36 strawberries 5) I bought 3 cases of soda. Each case had 12 cans in it. How many cans did I buy in all? a) 36 cans b) 24 cans c) 40 cans 6) Mrs. Sara printed off 10 sheets a day for 5 days. How many sheets did she print in all? a) 50 sheets b) 45 sheets c) 55 sheets 7) Clayton made 6 cookies for each of his 6 friends. How many cookies did he make in all? a) 36 cookies b) 24 cookies c) 42 cookies 8) Layla colored 4 pages a day for 4 days. How many pages did she color in all? a) 16 pages b) 20 pages c) 12 pages 9) Mrs. Martin bought each of her 2 kids 5 Lego sets. How many Lego sets did Mrs. Martin buy in all? a) 10 b) 16 c) 12 10) Ms. Regina graded 9 papers a night for 9 nights. How many papers did she grade in all? a) 81 papers b) 72 papers c) 90 papers

AR #1 Multiplication word problems

Theme

Options

Leaderboard

Switch template

Interactives

Restore auto-saved: ?