1) If a book costs $7 and you buy 5, how much do you spend? a) $35 b) $40 c) $30 d) $25 2) You have 3 packs of 12 pencils. How many pencils total? a) 24 b) 36 c) 30 d) 40 3) A car travels 60 miles in 1 hour. How far in 3 hours? a) 120 miles b) 180 miles c) 150 miles d) 200 miles 4) If 8 apples cost $16, what is the cost of 1 apple? a) $2 b) $3 c) $4 d) $5 5) You have 4 bags with 9 marbles each. Total marbles? a) 36 b) 30 c) 32 d) 40 6) A train travels 50 miles per hour. How far in 4 hours? a) 150 miles b) 200 miles c) 180 miles d) 220 miles 7) If 5 shirts cost $45, what is the cost of 1 shirt? a) $8 b) $9 c) $10 d) $11 8) You have 6 boxes with 8 toys each. Total toys? a) 48 b) 42 c) 50 d) 46 9) A bike costs $120. How much for 3 bikes? a) $360 b) $300 c) $320 d) $340 10) If 7 candies cost $21, what is the cost of 1 candy? a) $2 b) $3 c) $4 d) $5

Multi-Step Word Problems Quiz

Leaderboard

Visual style

Options

Switch template

Continue editing: ?