1) Joes travels to his workplace and back 5 days a week. What is the cheapest way for Joe to travel each week? a) Single b) Return c) 10 tickets d) Weekly Ticket 2) Kyle buys crisps costing 69p per packet out of a vending machine every lunchtime. Which is the best deal for Kyle? a) Vending Machine b) 6 pack £1.50 c) 9 pack £2.16 d) 15 pack £5.85 3) Here are Matt's monthly costs. Complete his total expenditure. a) £790 b) £800 c) £650 4) Matt wants to go holiday and needs to save £600. How much does he need to save each month if he saves for 8 months? a) £70 b) £75 c) £60 d) £80

Functional Skills Money Questions

排行榜

视觉风格

选项

切换模板

恢复自动保存: