1) Penny _________ a lot of money on her cat. a) spent b) took c) cost 2) We _________ a Saturday afternoon picking up garbage. a) spent b) took c) cost 3) The product_________ me NT$1,000. a) spent b) took c) cost 4) It _________ us about 30 minutes to get to the beach by bus. a) spent b) took c) cost 5) It _________ Ginny two hours to get to Taichung by train. a) spent b) took c) cost 6) This pair of shoes_________ Ruth a lot of money. a) spent b) took c) cost 7) Cleaning the house _________ Zack four hours. a) spent b) took c) cost 8) It _________ Ryan millions of dollars to travel around the world. a) spent b) took c) cost 9) The apartment _________ the Lin family NT$10,000 dollars a year ago. a) spent b) took c) cost 10) It _________ Jason 10 minutes to ride a bike to school every day. a) spent b) took c) cost
0%
花費文法
共享
共享
共享
由
T864
编辑内容
打印
嵌入
更多
作业
排行榜
显示更多
显示更少
此排行榜当前是私人享有。单击
,共享
使其公开。
资源所有者已禁用此排行榜。
此排行榜被禁用,因为您的选择与资源所有者不同。
还原选项
随堂测验
是一个开放式模板。它不会为排行榜生成分数。
需要登录
视觉风格
字体
需要订阅
选项
切换模板
显示所有
播放活动时将显示更多格式。
打开成绩
复制链接
QR 代码
删除
恢复自动保存:
?