1) If a sweet cost 4p, how many could you get for a pound? a) 20 b) 25 c) 35 d) 40 e) 45 f) 55 2) If a car uses 10 litres of fuel on a 200 mile journey, how much fuel will it use on in 300 miles? a) 5 litres b) 10 litres c) 15 litres d) 20 litres e) 30 litres f) 50 litres 3) If £1 can be exchanged for $2, how much needs to be exchanged to get $236? a) £108 b) £118 c) £472 d) £113 e) £236 f) $472 4) To make a cake for 4 people you need 2 eggs. How many eggs do you need to make a cake for 16 people? a) 6 b) 7 c) 8 d) 9 e) 5 f) 10 5) A man can cut 120 square metres of grass a day. How long does it take him to cut 600 square meters of grass? a) 2 days b) 3 days c) 4 days d) 5 days e) 6 days f) 7 days 6) If a tub of varnish covers 6 chairs, how many whole tubs are needed to cover 34 chairs? a) 4 b) 5 c) 6 d) 7 e) 8 f) 9 7) If two pizzas will feed 3 people how many pizzas do you need for 27 people? a) 9 b) 12 c) 6 d) 27 e) 3 f) 18 8) If three people can paint a fence in 6 hours, how long will it take one man to paint the same fence? a) 2 hours b) 6 hours c) 12 hours d) 18 hours e) 30 minutes f) 24 hours
0%
Proportion
共用
共用
共用
由
Jamiley
KS3
KS4
Maths
Numbers & fractions
編輯內容
列印
嵌入
更多
作業
排行榜
顯示更多
顯示更少
此排行榜當前是私有的。單擊
共用
使其公開。
資源擁有者已禁用此排行榜。
此排行榜被禁用,因為您的選項與資源擁有者不同。
還原選項
測驗
是一個開放式範本。它不會為排行榜生成分數。
需要登錄
視覺風格
字體
需要訂閱
選項
切換範本
顯示所有
播放活動時將顯示更多格式。
打開結果
複製連結
QR 代碼
刪除
恢復自動保存:
?