1) The cost of 7 toys is ₹ 294. Find the cost of 2 toys. a) ₹ 44 b) ₹ 84 c) ₹ 48 2) Mohit can walk 128 km in 16 hours. What distance can he walk in 3 hours? a) 44 km b) 42 km c) 24 km 3) A bicycle factory produces 1505 bicycles in a week. How many bicycles will it produce in 30 days? a) 4650 b) 6450 bicycles c) 5640 4) Dhriti earns ₹ 48000 in 3 months. What is her annual income? a) ₹ 192000 b) ₹ 129000 c) ₹ 291000 5) A family consumes 30 kg of sugar in 15 days. How much sugar will be consumed in 275 days? a) 275 kg b) 450 kg c) 550 kg 6) In a hostel, 120 students consume 2160 kg of rice per month. How much rice will be consumed by 80 students in a month? a) 1044 kg b) 1440 kg c) 1404 kg 7) The salary of 12 workers is ₹ 3732. What will be the salary of 5 workers? a) ₹ 1665 b) ₹ 555 c) ₹ 1555
0%
Unitary Method CLASS 6 MATH
共用
共用
共用
由
Neetajhaamity46
Triangle and its proprties
編輯內容
列印
嵌入
更多
作業
排行榜
顯示更多
顯示更少
此排行榜當前是私有的。單擊
共用
使其公開。
資源擁有者已禁用此排行榜。
此排行榜被禁用,因為您的選項與資源擁有者不同。
還原選項
迷宮追逐
是一個開放式範本。它不會為排行榜生成分數。
需要登錄
視覺風格
字體
需要訂閱
選項
切換範本
顯示所有
播放活動時將顯示更多格式。
打開結果
複製連結
QR 代碼
刪除
恢復自動保存:
?