1) The cost of a laptop computer is $350. The family bought 2 what was the total price? a) $600 b) $700 c) $650 2) Adam purchased 2 boxes of donuts each box had 8 donuts It cost him $3.20 for both boxes how much as the cost for each donuts? a) .20 b) .30 c) .25 3) Carol's coach needs to bring 4 cases of water to the soccer game. If each case has 8 bottles of water, how many bottles will he bring? a) 32 b) 40 c) 28 4) Jim was told by his teacher that to install new software in a computer they use a flash drive. To install software in his brain he has to read books. He was reading 2 books a week for 3 months. How many books were read? a) 24 b) 32 c) 28 5) Sandy and Kim collected flash drives to donate to the third grade classes. They collected 42 flash drives. How many can they give to each of the 6 third grade classes? a) 8 b) 7 c) 9
0%
Multiplication and Division Word Problems
แชร์
แชร์
แชร์
โดย
Danhoffmana
3rd Grade
4th Grade
5th Grade
Math
แก้ไขเนื้อหา
สั่งพิมพ์
ฝัง
เพิ่มเติม
กำหนด
ลีดเดอร์บอร์ด
แสดงเพิ่มขึ้น
แสดงน้อยลง
ลีดเดอร์บอร์ดนี้ตอนนี้เป็นส่วนตัว คลิก
แชร์
เพื่อทำให้เป็นสาธารณะ
ลีดเดอร์บอร์ดนี้ถูกปิดใช้งานโดยเจ้าของทรัพยากร
ลีดเดอร์บอร์ดนี้ถูกปิดใช้งานเนื่องจากตัวเลือกของคุณแตกต่างสำหรับเจ้าของทรัพยากร
แปลงกลับตัวเลือก
เปิดกล่อง
เป็นแม่แบบแบบเปิดที่ไม่ได้สร้างคะแนนสำหรับลีดเดอร์บอร์ด
ต้องลงชื่อเข้าใช้
สไตล์ภาพ
แบบ อักษร
ต้องสมัครสมาชิก
ตัวเลือก
สลับแม่แบบ
แสดงทั้งหมด
รูปแบบเพิ่มเติมจะปรากฏเมื่อคุณเล่นกิจกรรม
เปิดผลลัพธ์
คัดลอกลิงค์
คิวอาร์โค้ด
ลบ
คืนค่าการบันทึกอัตโนมัติ:
ใช่ไหม