1) Maria bought 3.5 pounds of apples. Each pound costs $2.75. How much did Maria spend on apples? 2) A book costs $6.80. If John buys 4 books, how much will he spend in total? 3) A piece of fabric costs $5.50 per yard. Mrs. Green buys 2.2 yards of fabric. How much does Mrs. Green pay? 4) Each cookie weighs 0.75 ounces. Sarah bakes 12 cookies. How many ounces of cookies does Sarah have in total? 5) Michael ran 2.3 miles each day for 5 days. How many miles did he run in total? 6) A package of juice contains 1.25 liters. If Ben buys 3 packages, how many liters of juice does he have in total? 7) Emma earns $7.50 for each hour she works. If she works for 6.5 hours, how much money will she earn? 8) A sticker weighs 0.04 ounces. A pack contains 50 stickers. How much does the entire pack of stickers weigh?
0%
Multiplying Decimal Word Problems
แชร์
แชร์
แชร์
โดย
Clarissacimino
แก้ไขเนื้อหา
สั่งพิมพ์
ฝัง
เพิ่มเติม
กำหนด
ลีดเดอร์บอร์ด
แสดงเพิ่มขึ้น
แสดงน้อยลง
ลีดเดอร์บอร์ดนี้ตอนนี้เป็นส่วนตัว คลิก
แชร์
เพื่อทำให้เป็นสาธารณะ
ลีดเดอร์บอร์ดนี้ถูกปิดใช้งานโดยเจ้าของทรัพยากร
ลีดเดอร์บอร์ดนี้ถูกปิดใช้งานเนื่องจากตัวเลือกของคุณแตกต่างสำหรับเจ้าของทรัพยากร
แปลงกลับตัวเลือก
เปิดกล่อง
เป็นแม่แบบแบบเปิดที่ไม่ได้สร้างคะแนนสำหรับลีดเดอร์บอร์ด
ต้องลงชื่อเข้าใช้
สไตล์ภาพ
แบบ อักษร
ต้องสมัครสมาชิก
ตัวเลือก
สลับแม่แบบ
แสดงทั้งหมด
รูปแบบเพิ่มเติมจะปรากฏเมื่อคุณเล่นกิจกรรม
เปิดผลลัพธ์
คัดลอกลิงค์
คิวอาร์โค้ด
ลบ
คืนค่าการบันทึกอัตโนมัติ:
ใช่ไหม