1) The price of a dozen organic eggs was $5.00 but the price went up by 40% this year. How much do they cost now? a) $5.40 b) $12.00 c) $7 d) $9.40 2) Allison received $100 a month from her parents to help with rent but when she turned 25 they decreased their contribution by 20%. How much do they now contribute each month? a) $80 b) $180 c) $75 d) $120 3) School parking was $75 each semester but it was announced the price would go up 15% next year. How much will it now cost each semester? a) $90 b) $85.50 c) $97 d) $86.25 4) A year ago the average price of gas was $3.42 a gallon. The price came down by 8%. How much is it now? a) $3.34 b) $3.15 c) $3.69 d) $3.27 5) First class U.S. stamps currently cost 73 cents each. If the price goes up by 3% how much will they cost? a) 75 cents b) 74 cents c) 76 cents d) 77 cents
0%
math practice
แชร์
แชร์
แชร์
โดย
Susanclark1
แก้ไขเนื้อหา
สั่งพิมพ์
ฝัง
เพิ่มเติม
กำหนด
ลีดเดอร์บอร์ด
แสดงเพิ่มขึ้น
แสดงน้อยลง
ลีดเดอร์บอร์ดนี้ตอนนี้เป็นส่วนตัว คลิก
แชร์
เพื่อทำให้เป็นสาธารณะ
ลีดเดอร์บอร์ดนี้ถูกปิดใช้งานโดยเจ้าของทรัพยากร
ลีดเดอร์บอร์ดนี้ถูกปิดใช้งานเนื่องจากตัวเลือกของคุณแตกต่างสำหรับเจ้าของทรัพยากร
แปลงกลับตัวเลือก
แบบทดสอบ
เป็นแม่แบบแบบเปิดที่ไม่ได้สร้างคะแนนสำหรับลีดเดอร์บอร์ด
ต้องลงชื่อเข้าใช้
สไตล์ภาพ
แบบ อักษร
ต้องสมัครสมาชิก
ตัวเลือก
สลับแม่แบบ
แสดงทั้งหมด
รูปแบบเพิ่มเติมจะปรากฏเมื่อคุณเล่นกิจกรรม
เปิดผลลัพธ์
คัดลอกลิงค์
คิวอาร์โค้ด
ลบ
คืนค่าการบันทึกอัตโนมัติ:
ใช่ไหม