1) Câți jucători are o echipă de fotbal? a) 11 jucatori b) 9 jucatori c) 7 jucatori d) 6 jucatori 2) Culoarea porților de fotbal este? a) neagra b) alba c) verde d) rosie 3) Câte reprize are un meci de fotbal? a) b) c) d) 3 4) Cat dureaza pauza dintre reprize? a) 10 minute b) 15 minute c) 5 minute d) 25 de minute 5) O repriza de fotbal dureaza? a) 40 de minute b) 45 de minute c) 50 de minute 6) Fotbalul mai este supranumit? a) Sportul rege b) Sportul mintii c) Sportul national 7) Un meci de fotbal se poate termina atunci când este egalitate? a) nu,trebuie sa fie o diferenta de un gol b) da,cu conditia ca jucatorii sa se inteleaga c) da 8) La fotbal jucarea mingii cu mâna se numește? a) b) cartonas verde c) fault grosolan d) eliminarea jucătorului 9) În fotbal faptele nesportive se sancționează cu ? a) cartonaș galben și roșu b) cartonaș roșu, galben și verde c) cartonaș roșu, galben și albastru d) doar cartonaș verde 10) Cati jucatori sunt pe un teren de fotbal? a) b) c) d) 1 11) Cat dureaza un meci de fotbal? a) 60 de minute b) 45 de minute c) 90 de minute d) 30 de minute 12) Distanta interioara intre cei doi stalpi este de? a) 7,32 metri b) 9 metri c) 11 metri d) 12 metri 13) Mingea folosita in timpul meciurilor de fotbal,trebuie sa aiba o circumferinta cuprinsa intre? a) 60-70 cm b) 50-60 cm c) 40 -50 cm 14) Cat dureaza o repriza de pelungire? a) 5 minute b) 15 minute c) 7 minute