1) 5 pens cost £30, How much does 1 pen cost? a) £150 b) £6 c) £5 d) £15 2) 6 apples cost £24, How much does 1 pen cost? a) £8 b) £6 c) £4 d) £5 3) 4 bricks weight 8kg. How much does each brick weigh? a) £32 b) £2 c) £3 d) £4 4) The area of a triangle is 5cm2. What is the area of 3 triangles put together? a) 15cm2 b) 10cm2 c) 20cm2 d) 1.5cm2 5) The area of a triangle is 10cm2. What is the area of 6 triangles put together? a) 600cm2 b) 0.6cm2 c) 6cm2 d) 60cm2 6) It takes 84 seconds to drive 4 laps of a track. How long does it take to complete 1 lap? a) 42 seconds b) 21 seconds c) 12 seconds d) 16 seconds 7) It takes 30 seconds to swim 3 lengths. How long does it take to swim 5 lengths? a) 6 seconds b) 10 seconds c) 50 seconds d) 500 seconds 8) It takes 15 seconds to swim 3 lengths. How long does it take to swim 7 lengths? a) 30 seconds b) 5 seconds c) 3 seconds d) 35 seconds 9) It takes 8 minutes to run 2km. How long does it take to run 3km? a) 4 min b) 24 min c) 12 min d) 10 min 10) 2 Ice creams cos £1.60. How much do 3 ice creams cost? a) £3.00 b) £2.40 c) £1.20 d) £2.00

Ilg'orlar ro'yxati

Vizual uslub

Moslamalar

Namunani almashtirish

Tahrirlashni davom ettirish: ?