1) A T-shirt costs $10 at the mall. A jacket costs 4 times as much as a T-shirt. How much does jacket cost? a) 18 ÷ 6 = b) 24 ÷ 4 = c) 3 × 9 = d) 4 × 10 = 2) Jeff and his sister picked 18 flowers. They put 6 flowers in each vase. How many vases did they use? a) 18 ÷ 6 = b) 24 ÷ 4 = c) 3 × 9 = d) 4 × 10 = 3) The third graders are setting up the room for Grandparents’ Day. They set up 3 rows of chairs with 9 chairs in each row. How many chairs in all? a) 18 ÷ 6 = b) 24 ÷ 4 = c) 3 × 9 = d) 4 × 10 = 4) There are 4 minivans to take 24 kids to the museum. How many kids will ride in each van if all the vans take the same number of kids? a) 18 ÷ 6 = b) 24 ÷ 4 = c) 3 × 9 = d) 4 × 10 = 5) What 2 multiplication and 2 division problems (a fact family) describe this array? a) 4x6=24, 6x4=24, 24 ÷ 4 =, 24 ÷ 6 = b) 24 ÷ 4 =, 24 ÷ 6 =4 12 x2= 24 , 8x3=24 c) 12x2=24 2x12=24 24 ÷12 = 2, 24 ÷ 2 =12 6) The pet store just got 24 new turtles. Petra is putting the turtles into terrariums. She puts 6 turtles in each terrarium. How many terrariums does she use? a) 24 ÷ 6 =4 b) 24 ÷ 12 =2 c) 24x6=144 d) (6+6)+24=36 7) The pet store has 9 puppies. Each puppy drinks 6 cups of water each day. How many cups of water do all of the puppies, together, drink in one day? a) 63 ÷ 9=6 b) 9 ÷ 6 =1 1/2 cups c) 9+6=15 d) 9x6=63 cups 8) 5 The pet store got 4 boxes of new dog collars. There were 6 dog collars in each box. Petra unpacked all the collars and hung them up in 3 equal rows on the wall. How many collars in each row? Choose the equation that helps you solve this problem a) (4 + 6) × 3 = c b) (4 × 6) ÷ 3 = c c) 4 + 6 + 3 = c d) (4 × 6) – 3 = c 9) (4 × 6) ÷ 3 = c a) 24 b) 13 c) 8 d) 12 10) ___ × 3 = 21 a) 8 b) 5 c) 7 d) 2 11) 24 = 4 × ___ a) 3 b) 8 c) 12 d) 6 12) 15 ÷ ___ = 5 a) 3 b) 4 c) 5 d) 2 13) 4 = ___ ÷ 5 a) 100 b) 20 c) 40 d) 30

لوحة الصدارة

السمات

الخيارات

تبديل القالب

استعادة الحفظ التلقائي: ؟