1) Gdzie w czasie rozgrywania meczu przebywają zawodnicy rezerwowi? a) za linią boczną b) w boksie dla rezerwowych c) w specjalnie przygotowanym kwadracie d) na ławce rezerwowych 2) Zagrywka to a) podanie piłki do przeciwnika wykonane ze strefy zagrywki b) uderzenie zza linii końcowej w celu przebicia piłki nad siatką na stronę przeciwnika c) przebicie piłki nad siatką spoza linii końcowej 3) Mecz siatkówki składa się z: a) 5 setów b) 3 tercji c) 4 kwart d) co najmniej 3 setów 4) Rotacja, którą wykonują zawodnicy po zdobyciu punktu polega na: a) przesuwaniu się o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara b) zebraniu się na środku swojej połowy boiska c) przesuwaniu się o dwie pozycje zgodnie z ruchem wskazówek d) przesuwaniu się o jedną pozycję przeciwnie do ruchu wskazówek zegara 5) Sokole oko to a) system weryfikacji kart zdrowia zawodników b) system challenge c) specjalna kamera umieszczona na wysokości siatki 6) Wykonanie przez sędziego pierwszego skrzyżowanych obu przedramion na piersiach z otwartymi dłońmi oznacza: a) zmianę zawodników b) koniec seta c) piłkę autową 7) Ilu zawodników,w jednej drużynie, może przebywać na parkiecie? a) 12 b) 4 c) 14 d) 6 8) Wykonanie przez sędziego "powolnego ruchu podnoszenia przedramienia, dłoń skierowana do góry" oznacza: a) piłka rzucona b) podwójne odbicie c) zagrywka z ręki 9) Na podstawie wyników setów wskaż prawidłowy wynik meczu a) 0:3 (19:25, 24:25, 24:26) b) 1:3 (15:25, 25:21, 27:30, 25:17) c) 3:2 (25:18, 26:28, 22:25, 25:22, 17:15) d) 3:0 (25:8, 27:25, 32:30) 10) Wykonanie przez sędziego "obrotu palcem wskazującym przed sobą" oznacza: a) błąd ustawienia b) błąd rotacji c) zmianę zawodników d) zmianę stron boiska 11) Linia ataku oddalona jest od linii środkowej o: a) 4 m b) 3 m c) 2 m d) 1 m 12) Uniesienie chorągiewki pionowo w górę przez sędziego liniowego oznacza: a) przerwa dla zespołu b) błąd zawodnika wykonującego zagrywkę c) piłka autowa d) koniec meczu 13) Czy ten sam zawodnik może odbić piłkę kolejno dwa razy a) nie b) tak 14) Drużyna wygrywa set kiedy: a) pierwsza zdobędzie 25 pkt z różnicą minimum dwóch punktów b) pierwsza zdobędzie 15 pkt c) pierwsza uzyska 25 pkt z różnicą minimum jednego punktu 15) Siatkówka polega na: a) umieszczeniu piłki w polu przeciwnika mając do dyspozycji 3 odbicia b) odbijaniu piłki dowolną częścią ciała nad siatką tak, aby wylądowała w polu gry przeciwnika c) podawaniu piłki nad siatką w celu umieszczenia w polu przeciwnika  d) przerzucaniu piłki nad siatką 16) Co oznacza "obrót przedramion przed sobą" wykonywany przez sędziego a) zmiana stron boisk b) błąd rotacji c) zmiana zawodnika (ów) 17) Linie znajdujące się na boisku to: a) końcowe, boczne b) końcowe, początkowe, ataku c) środkowa, boczne, początkowa d) ataku, końcowe, boczne, środkowa 18) Pozycje zawodników występujących w meczu siatkówki to: a) atakujący. przyjmujący, rozgrywający, blokujący b) środkowy ataku, rozgrywający, libero, kołowy, blokujący  c) przyjmujący, libero, atakujący, rozgrywający, środkowy 19) Czy libero może być kapitanem? a) tak b) nie 20) Uniesienie czterech rozchylonych palców jednej ręki w górę oznacza a) piłka po bloku b) piłka dotknięta c) czas dla trenera d) nieprzepisowe cztery odbicia zespołu 21) Libero a) ubrany jest w koszulkę innego koloru b) bierze udział tylko w grze obronnej c) może zagrywać d) może zmienić każdego zawodnika 22) Zespół wygrywa mecz, kiedy a) rozegra 5 stów b) wygra 3 sety z rzędu c) wygra 3 sety d) wygra tie-break 23) Wymiary boiska do piłki siatkowej to a) 14X7 m b) 16X8 m c) 18X9 m d) 15X7 m 24) Jaka jest wysokość siatki dla mężczyzn ? a) 2,60 m b) 2,46 m c) 2,43 m d) zależna od wysokości stanowiska sędziego 25) Jaka jest wysokość siatki dla kobiet ? a) 2,24 m b) 2,50 m c) 2,242m d) zależna od wysokości stanowiska sędziego 26) Ile maksymalnie odbić piłki może wykonać zespół w celu przebicia jej na stronę przeciwnika a) 3 nie licząc bloku b) 5 c) 4 d) 3 wraz z blokiem 27) Ilu maksymalnie zawodników może wykonać w jednej akcji blok ? a) wszyscy oprócz libero b) 2 c) 1 d) 3 28) Czy dozwolone jest blokowanie zagrywki przeciwnika ? a) tak w każdym przypadku b) tylko jeśli piłka po zagrywce dotknie siatki c) tylko w ostatnim secie gry d) niedozwolone 29) Do ilu punktów rozgrywany jest ostatni, decydujący set tzw. "tie-break" ? a) do 21 b) do 11 z przewagą dwóch punktów c) do 15 z przewagą dwóch punktów d) do 25 30) Ile czasu ma zawodnik na wykonanie zagrywki po gwizdku sędziego? a) 8 sekund b) 5 sekund c) 3 sekundy d) 10 sekund 31) Zagrywka jest za linii: a) 7m b) 6m c) 10m d) 9m 32) Przy jakim wyniku rozgrywany jest tie-break ? a) 3:0 b) 2:2 c) 1:1 d) 3:1 33) Błędem jest: a) przyjęcie zagrywki nogą b) wykonanie zagrywki sposobem dolnym c) wyskok w momencie wykonywania zagrywki d) dotknięcie siatki przez zawodnika 34) Co oznacza ten gest sędziowski: a) wskazanie, kto zdobył punkt b) przewinienie zawodnika c) zgoda na wykonanie zagrywki d) drużyna ma wykonać przejście