1) A T-shirt costs $10 at the mall. A jacket costs 4 times as much as a T-shirt. How much does jacket cost? a) 18 ÷ 6 = b) 4 × 10 = c) (4 × 6) ÷ 3 = c d) 24 ÷ 6 =4 2) Jeff and his sister picked 18 flowers. They put 6 flowers in each vase. How many vases did they use? a) 4 × 10 = b) 24 ÷ 6 =4 c) 18 ÷ 6 = d) 8 3) The third graders are setting up the room for Grandparents’ Day. They set up 3 rows of chairs with 9 chairs in each row. How many chairs in all? a) 3 × 9 = b) 4 × 10 = c) 9x6=63 cups d) 6 4) There are 4 minivans to take 24 kids to the museum. How many kids will ride in each van if all the vans take the same number of kids? a) 24 ÷ 4 = b) 7 c) 3 d) 8 5) What 2 multiplication and 2 division problems (a fact family) describe this array? a) 7 b) 20 c) 4 × 10 = d) 4x6=24, 6x4=24, 24 ÷ 4 =, 24 ÷ 6 = 6) The pet store just got 24 new turtles. Petra is putting the turtles into terrariums. She puts 6 turtles in each terrarium. How many terrariums does she use? a) (4 × 6) ÷ 3 = c b) 24 ÷ 6 =4 c) 3 × 9 = d) 20 7) The pet store has 9 puppies. Each puppy drinks 6 cups of water each day. How many cups of water do all of the puppies, together, drink in one day? a) 9x6=63 cups b) 7 c) 8 d) 4x6=24, 6x4=24, 24 ÷ 4 =, 24 ÷ 6 = 8) 5 The pet store got 4 boxes of new dog collars. There were 6 dog collars in each box. Petra unpacked all the collars and hung them up in 3 equal rows on the wall. How many collars in each row? Choose the equation that helps you solve this problem a) 3 b) 3 × 9 = c) 20 d) (4 × 6) ÷ 3 = c 9) (4 × 6) ÷ 3 = c a) 8 b) 3 × 9 = c) 18 ÷ 6 = d) 6 10) ___ × 3 = 21 a) 3 × 9 = b) 7 c) 4x6=24, 6x4=24, 24 ÷ 4 =, 24 ÷ 6 = d) (4 × 6) ÷ 3 = c 11) 24 = 4 × ___ a) 6 b) 9x6=63 cups c) 8 d) 24 ÷ 6 =4 12) 15 ÷ ___ = 5 a) 4x6=24, 6x4=24, 24 ÷ 4 =, 24 ÷ 6 = b) 3 c) 9x6=63 cups d) 24 ÷ 6 =4 13) 4 = ___ ÷ 5 a) 8 b) 20 c) 4 × 10 = d) 4x6=24, 6x4=24, 24 ÷ 4 =, 24 ÷ 6 =

Game Show Multiplication and Division Word Problems

Výsledková tabule/Žebříček

Vizuální styl

Možnosti

Přepnout šablonu

Obnovit automatické uložení: ?