1) Σε ποιο μέρος γίνονταν οι αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες; a) Ολυμπία b) Αθήνα c) Κρήτη 2) Ποιο αγώνισμα απεικονίζεται στην τοιχογραφία; a) Πυγμαχία b) Ταυροκαθάψια c) Κυβίστημα 3) Τι βραβείο έπαιρνε ο νικητής των αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων; a) Κύπελο b) Χρυσό μετάλιο c) Κότινος 4) Πότε έγιναν οι 1οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες; a) 1896 b) 2004 c) 1986 5) Σε ποια πόλη της Ευρώπης έγιναν οι 1οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες; a) Λονδίνο b) Παρίσι c) Αθήνα 6) Πόσους κύκλους έχει η Ολυμπιακή Σημαία; a) 4 b) 5 c) 6 7) Τι συμβολίζουν οι πέντε κύκλοι στην Ολυμπιακοί Σημαία; a) Πέντε αθλήματα b) Τις πέντε ηπείρους c) Τα πέντε μεγάλα κράτη 8) Τι διαστάσεις έχει το γήπεδο του μπάσκετ; a) 18x30 b) 15x28 c) 20x40 9) Ποιο άθλημα έχει την τρίτη μεγαλύτερη σε μέγεθος μπάλα; a) Βόλεϊ b) Ποδόσφαιρο c) Χάντμπολ d) Μπάσκετ 10) Σε ποιο άθλημα γίνονται οι λιγότερες αλλαγές κατά τη διάρκεια του αγώνα; a) Μπάσκετ b) Βόλεϊ c) Ποδόσφαιρο d) Χάντμπολ 11) Με πόσους παίκτες ξεκινάει μια ομάδα χάντμπολ; a) 5 b) 6 c) 7 d) 9 12) Σε ποιο άθλημα δεν τιμωρούνται με κάρτες οι παίκτες; a) Βόλεϊ b) Ποδόσφαιρο c) Μπάσκετ d) Χάντμπολ 13) Η περιστροφή στο βόλεϊ γινεται... a) Δεξιόστροφα b) Αριστερόστροφα c) Χιαστί d) Μπρος - Πίσω 14) Στο ποδόσφαιρο ένας επιθετικός βρίσκεται σε θέση οφσάιντ όταν βρίσκεται πίσω από την αμυνα a) Κατά την εκτέλεση του κόρνερ b) Κατά την εκτέλεση του πλαγίου άουτ c) Κατά την εκτέλεση του άουτ d) Κατά την εκτέλεση του φάουλ 15) Η γραμμή του τριποντου στο μπάσκετ βρίσκεται... a) Κάτω από τα 6 μέτρα b) Στα 6 μέτρα c) Ανάμεσα στα 6 και 7 μέτρα d) Πάνω από τα 7 μέτρα 16) Στο βόλεϊ το σέρβις εκτελείται από τον παίκτη που βρίσκεται..... a) Πίσω αριστερά b) Πίσω δεξιά c) Μπροστά δεξιά d) Μπροστά αριστερά 17) Ένας αγώνας ποδοσφαίρου διαρκεί περισσότερο απ'ότι ένας αγώνας μπάσκετ και χάντμπολ μαζί. a) Συμφωνώ b) Διαφωνώ c) Έχουν ίση διάρκεια 18) Ποιο από τα παρακάτω δεν μπορεί να είναι τελικό σκορ σε έναν αγώνα βόλεϊ. a) 15-13 b) 25-23 c) 12-10 d) 32-30 19) Πόσο διαρκεί ένας αγώνας Μπάσκετ; a) 3 περίοδοι των 10 λεπτών b) 2 περίοδοι των 20 λεπτών c) 4 περίοδοι των 10 λεπτών d) 4 περίοδοι των 15 λεπτών 20) Πόσο διαρκεί ένας αγώνας Χάντμπολ; a) 2 ημίχρονα των 30 λεπτών b) 2 ημίχρονα των 20 λεπτών c) 2 ημίχρονα των 40 λεπτών d) 90 λεπτά 21) Πόσα σετ πρέπει να κερδίσει μία ομάδα για να νικήσει σε έναν αγώνα Βόλεϊ; a) 5 b) 3 c) 2 d) 4 22) Ο Μαραθώνιος δρόμος πόσο μήκος έχει; a) 21 χλμ b) 42,195 χλμ c) 40 χλμ d) 51,218 23) Σε ποιά κατηγορία ανήκει το αγώνισμα της σκυταλοδρομίας 4 Χ 400; a) Άλματα b) Αντοχής c) Ημιαντοχής  d) Ταχύτητες 24) Στο άλμα εις μήκος ο αθλητής προσγειώνετε σε: a) Στρώμα b) Σκάμμα c) Πισίνα d) Τίποτα από τα παραπάνω 25) Ποιό από τα παρακάτω αθλήματα είναι ταχυτήτων; a) 1500μ b) 100μ c) 3000μ d) Άλμα εις μήκος 26) Ποιό από τα παρακάτω δεν είναι αγώνισμα ρίψεων στον στίβο; a) Δισκοβολία b) Ακοντισμός c) Τοξοβολία d) Σφυροβολία e) Σφαιροβολία 27) Ποιό από τα παρακάτω δεν ανήκει στις πολεμικές τέχνες; a) ΤAEKWONDO b) Πυγμαχία c) Τζούντο 28) Ποιό από τα παρακάτω δεν είναι στυλ στην κολύμβηση; a) Πρόσθιο b) Πεταλούδα c) Πλάγιο d) Ύπτιο e) Ελεύθερο 29) Ποιά είναι η Ελληνική ονομασία του Ping-pong; a) Αντισφαίριση b) Αντιπτέριση c) Επιτραπέζια Αντισφαίριση d) Τένις 30) Ποιό άθλημα του στίβου εικονίζεται; a) Άλμα εις ύψος b) Άλμα επί κοντώ c) Άλμα εις μήκος