Mark Teacher is making jam to sell at the county market. - Black berries cost 6,500w per kg. Sugar costs 650w per kg. 15 glass jars cost 15,850w, To make 15 jars of jam: - He uses 16kg of blackberries. He uses 10kg of sugar., Who is making jam? - Mark Teacher is making jam. , How much do blackberries cost per kilogram? - Blackberries cost _____w per kilogram. , How much do blackberries cost per kilogram? - Blackberries cost 6,500w per kilogram. , How many kilograms of blackberries should he buy? - He should buy ___kg of blackberries., How many kilograms of blackberries should he buy? - He should buy 16kg of blackberries., How much does sugar cost per kilogram? - Sugar costs ____w per kilogram. , How much does sugar cost per kilogram? - Sugar costs 650w per kilogram. , How many kilograms of sugar should he buy? - He should buy ___kg of sugar., How many kilograms of sugar should he buy? - He should buy 10kg of sugar., How many glass jars does Mark need to buy? - He needs to buy ____ glass jars. , How many glass jars does Mark need to buy? - He needs to buy 15 glass jars. , How much do 15 glass jars cost? - 15 glass jars cost 15,850w., How much do 15 glass jars cost? - 15 glass jars cost _____w., Calculate the total cost for making 15 jars of blackberry jam. - (a) 16kg of blackberries times 6,500w = _____w. (b) 10kg of sugar times 650w = ____w. (c) 15 glass jars = ____w (d) __w + __w + __w = _____w. , Calculate the total cost for making 15 jars of blackberry jam. - (a) 16kg of blackberries times 6,500w = 104,000w. (b) 10kg of sugar times 650w = 6,500w. (c) 15 glass jars = 15,850w (d) 104,000w + 6,500w + 15,850w = 126,350w. , How much does each jar of jam cost to make? - (a) 126,350w divided by 15 jars = _____w (b) Rounded up, that costs ______w per jar of blackberry jam. , How much does each jar of jam cost to make? - (a) 126,350w divided by 15 jars = 8,423.33w (b) Rounded up, that costs 8,424w per jar of blackberry jam. , Choose the best answer: - Can Mark Teacher make a nice profit selling his jam? (a) Yes, his jam is delicious! (b) No, because nobody wants to pay more than 8,500w for jam! (c) He should make a cheaper kind of jam. (d) All of the above,
0%
Mark Makes Jam
Condividi
Condividi
Condividi
di
Kwaterquiztv
Modifica contenuto
Stampa
Incorpora
Altro
Compiti
Classifica
Flash card
è un modello a risposta aperta. Non genera punteggi validi per una classifica.
Login necessario
Stile di visualizzazione
Tipi di caratteri
Abbonamento richiesto
Opzioni
Cambia modello
Mostra tutto
Mentre esegui l'attività appariranno altri formati.
Apri risultati
Copia link
Codice QR
Elimina
Ripristinare il titolo salvato automaticamente:
?