1) If 3 apples cost $6, how much do 9 apples cost? a) $12 b) $18 c) $15 d) $20 2) A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in 3 hours? a) 180 miles b) 120 miles c) 150 miles d) 200 miles 3) If 4 pencils cost $2, how much do 10 pencils cost? a) $5 b) $6 c) $8 d) $7 4) A recipe needs 2 cups of flour for 3 cups of sugar. How much flour for 9 cups of sugar? a) 6 cups b) 4 cups c) 8 cups d) 5 cups 5) If 5 books weigh 10 kg, how much do 15 books weigh? a) 30 kg b) 25 kg c) 20 kg d) 35 kg 6) A train travels 80 km in 2 hours. How far in 5 hours? a) 200 km b) 180 km c) 220 km d) 240 km 7) If 6 oranges cost $3, how much do 18 oranges cost? a) $9 b) $8 c) $10 d) $11 8) A bike covers 15 km in 1 hour. How far in 4 hours? a) 60 km b) 55 km c) 65 km d) 50 km 9) If 7 shirts cost $35, how much do 14 shirts cost? a) $70 b) $65 c) $75 d) $60 10) A baker uses 3 eggs for 2 cakes. How many eggs for 8 cakes? a) 12 eggs b) 10 eggs c) 14 eggs d) 11 eggs
0%
Math Problems with Double Number Lines and Ratios
Delen
Delen
Delen
door
Jbryant19
6th Grade
Math
Ratios
Inhoud Bewerken
Afdrukken
Embedden
Meer
Toewijzingen
Scorebord
Meer weergeven
Minder weergeven
Dit scoreboard is momenteel privé. Klik op
Delen
om het publiek te maken.
Dit scoreboard is uitgeschakeld door de eigenaar.
Dit scoreboard is uitgeschakeld omdat uw opties anders zijn dan die van de eigenaar.
Opties Herstellen
Quiz
is een open template. Het genereert geen scores voor een scoreboard.
Inloggen vereist
Visuele stijl
Lettertypen
Abonnement vereist
Opties
AI Enhanced: Deze activiteit bevat content die door AI wordt gegenereerd.
Meer informatie.
Template wisselen
Alles weergeven
Er zullen meer templates verschijnen terwijl je de activiteit gebruikt.
Open resultaten
Kopieer link
QR-code
Verwijderen
Automatisch opgeslagen activiteit "
" herstellen?