1) Maria bought 3.5 pounds of apples. Each pound costs $2.75. How much did Maria spend on apples? 2) A book costs $6.80. If John buys 4 books, how much will he spend in total? 3) A piece of fabric costs $5.50 per yard. Mrs. Green buys 2.2 yards of fabric. How much does Mrs. Green pay? 4) Each cookie weighs 0.75 ounces. Sarah bakes 12 cookies. How many ounces of cookies does Sarah have in total? 5) Michael ran 2.3 miles each day for 5 days. How many miles did he run in total? 6) A package of juice contains 1.25 liters. If Ben buys 3 packages, how many liters of juice does he have in total? 7) Emma earns $7.50 for each hour she works. If she works for 6.5 hours, how much money will she earn? 8) A sticker weighs 0.04 ounces. A pack contains 50 stickers. How much does the entire pack of stickers weigh?
0%
Multiplying Decimal Word Problems
Delen
Delen
Delen
door
Clarissacimino
Inhoud Bewerken
Afdrukken
Embedden
Meer
Toewijzingen
Scorebord
Meer weergeven
Minder weergeven
Dit scoreboard is momenteel privé. Klik op
Delen
om het publiek te maken.
Dit scoreboard is uitgeschakeld door de eigenaar.
Dit scoreboard is uitgeschakeld omdat uw opties anders zijn dan die van de eigenaar.
Opties Herstellen
Vakjes openmaken
is een open template. Het genereert geen scores voor een scoreboard.
Inloggen vereist
Visuele stijl
Lettertypen
Abonnement vereist
Opties
Template wisselen
Alles weergeven
Er zullen meer templates verschijnen terwijl je de activiteit gebruikt.
Open resultaten
Kopieer link
QR-code
Verwijderen
Automatisch opgeslagen activiteit "
" herstellen?