Pencils cost $2 and markers cost 3 times as much. How much do markers cost? , Miss F bought 2 slices of pizza for $4 each. How much money did she spend in all?, Each football team has 12 players. There are 9 teams. How many players are there in total?, There are 60 teachers at Yantacaw. Each teacher got $8 to spend at the Book Fair. How much money did Yantacaw give out altogether??, There were 5 coins in my bag. There were 3 times as many bills. How many bills are there?, Miss Bayona had 9 candy bars. Mrs Licameli had 3 times as many. How many candy bars did Mrs Licameli have?, The firemen have 12 trucks and 4 times as many hoses. How many hoses do the firemen have?, Miss F's house needs 10 new windows. If it takes 8 hours to install each window, how long will it take in all??, Ms Bartell is throwing a party. She wants to make each person 6 cookies. How many cookies should she make in total?, Nutley is doing construction on the roads. Each road needs 11 workers, and 8 roads are getting fixed. How many workers are there altogether?.

Multiplication Word Problems

Tabela

Vizuelni stil

Postavke

Promeni šablon

Vrati automatski sačuvano: ?