1) Πότε και που έγιναν οι πρώτοι Ολυμπιακοί αγώνες κατά την αρχαιότητα; a) Αθήνα Ελλάδα 570 π.χ b) Λονδίνο Μ. Βρετανία 150 π.χ c) Μαδρίτη Ισπανία 250 π.χ d) Μόσχα Ρωσία 80 π.χ e) Ολυμπία Ελλάδα 776 π.χ f) Ρώμη Ιταλία 340 π.χ 2) Τι συμβολίζουν τα χρώματα στους Ολυμπιακούς κύκλους; a) Τα χρώματα των ανθρώπινων φυλών b) Τα χρώματα από τις σημαίες των κρατών που συμμετέχουν στους Ολυμπιακούς αγώνες. c) Τα χρώματα από τις φανέλες των αθλητών d) Τα βασικά χρώματα που υπάρχουν e) Τα χρώματα των ηπείρων f) Είναι τυχαία η επιλογή των χρωμάτων. 3) Πότε και που έγιναν οι πρώτοι σύγχρονοι Ολυμπιακοί αγώνες; a) Mόναχο Γερμανία 1860 b) Παρίσσι Γαλλία 1785 c) Αθήνα Ελλάδα 1896 d) Λος Άντζελες ΗΠΑ 1874 e) Ελσίνκι Φιλανδία 1867 f) Τορόντο Καναδάς 1890 4) Πως ονομάζονταν οι κριτές των αρχαίων Ολυμπιακών αγώνων; a) Kριτές στίβου b) Ελλανοδίκες c) Διαιτητές d) Παιδοτρίβες e) Έφοροι αγώνων f) Αγωνοδίκες 5) Ποιές ήταν οι μασκώτ (σύμβολα) των Ολυμπιακών αγώνων στην Αθήνα το 2004; a) Το αρκουδάκι b) O Ντόναλτ ντακ c) Ο Φοίβος και η Αθηνά d) Ο Ίζυ e) Ένα ελεφαντάκι f) Το λιονταράκι 6) Από που προήλθε η έμπνευση για τις μασκώτ του Φοίβου και της Αθηνάς ; a) Από αγαλματάκια b) Από παλιά παιχνίδια c) Από γυναικείο ειδώλιο (αγαλματάκι) που εκτίθεται στο αρχαιολογικό μουσείο d) Από πίνακα ζωγραφικής e) Από ένα γλυπτό f) Από μιά παιδική ζωγραφιά 7) Ποιό είναι το αγώνισμα της μιάς ανάσας; a) O δρόμος 200μ b) Ο δρόμος 110μ με εμπόδια c) Ο δρόμος 100μ d) Ο δρόμος 400μ e) Ο δρόμος 800μ f) Ο δρόμος 300μ 8) Σε ποιό από τα παρακάτω αγωνίσματα οι αθλητές ξεκινάνε από διαφορετικές θέσης εκκίνησης; a) Στο δρόμο 100μ b) Στό δρόμο 200μ c) Στο δρόμο 3000μ με φυσικά εμπόδια d) Από το βατήρα της κολύμβησης 100μ e) Στο δρόμο 1500μ f) Στο δρόμο 100μ με εμπόδια 9) Ποιό είναι σύνθετο αγώνισμα στο στίβο; a) Ο δρόμος 4χ400 σκυταλοδρομίας b) Ο δρόμος 4χ100 σκυταλοδρομίας c) Τα άλματα d) Το δέκαθλο e) Οι ρίψεις f) Ο δρόμος 5000μ 10) Σε ποιό δρομικό αγώνισμα το παγκόσμιο ρεκόρ είναι 1 ώρα 59λ 41΄΄ a) Στο δρόμο 10000μ b) Στα 20χμ βάδην c) Στο μαραθώνιο d) Στο δρόμο 5000μ e) Στο δρόμο 800μ f) Στο δρόμο 3000μ με φυσικά εμπόδια 11) Ποιά από τα παρακάτω αγωνίσματα του στίβου διεξάγονται εκτός σταδίου; (παραπάνω από μία είναι οι σωστές απαντήσεις) σωστή απάντηση) a) Ο δρόμος 20χμ βάδην  b) Ο δρόμος 1500μ c) Ο δρόμος 10.000μ d) Ο μαραθώνιος e) Ο δρόμος 5.000μ f) Ο δρόμος 50.000μ βάδην 12) Πότε μία ομάδα ακυρώνεται στην σκυταλοδρομία; a) Αν η σκυτάλη πέσει κάτω b) Aν ο αθλητής σκοντάψει c) Αν η αλλαγή γίνει στο αντίθετο χέρι d) Αν η αλλαγή της σκυτάλης γίνει έξω από τα προκαθορισμένα όρια π e) Αν ο αθλητής βγει από το διάδρομό του f) Αν ο αθλητής σπρώξει τον συναθλητή του . 13) Ποιό αγώνισμα της ενόργανης είναι κοινό για τους άνδρες και για τις γυναίκες; a) Η δοκός ισορροπίας b) Το μονόζυγο c) Το έδαφος d) Οι ασύμμετροι ζυγοί e) Οι κρίκοι f) Ο πλάγιος ίππος 14) Ποιά είναι τα αγωνίσματα των γυναικών στην ενόργανη γυμναστική; a) Οι ασύμμετροι ζυγοί b) Το μονόζυγο c) Το άλμα d) Η δοκός ισορροπίας e) Το έδαφος f) Οι κρίκοι 15) Πόσο διαρκεί ένας αγώνας καλαθοσφαίρισης; a) 2X20' b) 4X10' c) 2X30' d) 4X15' e) 4X12' f) 2X15' 16) Ποιός δεν είναι αθλητής ενόργανης; a) Ο Δημοστένης Ταμπάκος b) Ο Ιωάννης Μελισσανίδης c) Η Βασιλική Μιλιούση d) Ο Πύρρος Δήμας e) Ο Λευτέρης Πετρούνιας f) Ο Βλάσης Μάρας 17) Πόση είναι η απόσταση του εδάφους από το καλάθι του μπάσκετ; a) 2.85μ b) 2.90μ c) 3.00μ d) 3.05μ e) 2.75μ f) 2.95μ 18) Με πάσες, με ντρίπλες ή με ποιό άλλο τρόπο μεταφέρεται πιό γρήγορα η μπάλα από τη μιά πλευρά του γηπέδου στην άλλη; a) Με ντρίπλες b) Με πάσες c) Με αιφνιδιασμό και ντρίπλα d) Με αιφνιδιασμό και πάσες e) Κυλώντας τη μπάλα f) Πετώντας την από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη άκρη. 19) Πόσες επαφές επιτρέπονται με τη μπάλα στο βόλει από τη μία ομάδα ; a) Δύο  b) Τέσσερις c) Πέντε d) Μία e) Τρεις f) Έξη 20) Στα πόσα νικηφόρα σετ τελειώνει ένας αγώνας μίνι βόλει και στους πόσους πόντους τελειώνει ένα σετ; a) Στα 3 , το σετ τελειώνει στους 25 πόντους b) Στα 2 , το σετ τελειώνει στους 20 πόντους c) Στα 2, το σετ τελειώνει στους 25 πόντους d) Στα 3, το σετ τελειώνει στους 21 πόντους e) Στα 2, το σετ τελειώνει στους 21 πόντους f) Στα 3, το σετ τελειώνει στους 20 πόντους 21) Για τα άτομα με αναπηρία υπάρχει η "πετοσφαίριση καθιστών αθλητών". Από πόσους παίκτες παίζεται;  a) Mε 5 βασικούς και 5 αναπληρωματικούς b) Με 6 βασικούς και 6 αναπληρωματικούς c) Με 6 βασικούς και 5 αναπληρωματικούς d) Με 5 βασικούς και 4 αναπληρωματικούς e) Με 7 βασικούς και 5 αναπληρωματικούς f) Με 6 βασικούς και 4 αναπληρωματικους 22) Πως ξεκινάει ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου; a) Με τζάμπολ b) Με ρίψη νομίσματος c) Με σέντρα d) Με λάκτισμα της μπάλας από ένα τερματοφύλακα e) Με κτύπημα της μπάλας από το κόρνερ f) Κλήρωση μεταξύ των αρχηγών των ομάδων 23) Σε ποιές περιπτώσεις σε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα χέρια χωρίς να είναι φάουλ;; a) Όταν γίνεται σέντρα b) Όταν εκτελούμε κόρνερ c) Ο τερματοφύλακας είναι μέσα στη μεγάλη περιοχή d) Όταν γίνονται αλλαγές παικτών  e) Όταν γίνεται το οφσάιντ f) Όταν εκτελούμε αράουτ 24) Ποιά από τα παρακάτω είναι είδη σουτ; (παραπάνω από μία σωστές απαντήσεις) a) Τάκλιν b) Ανάποδο ψαλίδι c) ψηλοκρεμαστό ή βολέ d) Αράουτ e) Με εσωτερικό φάλτσο f) Πλασέ 25) Πως λέγεται στα ελληνικά το χάντμπωλ; a) Πετοσφαίριση b) Αντισφαίριση c) Χειροσφαίριση d) Καλαθοσφαίριση e) Αντιπτέριση f) Επιτραπέζια αντισφαίριση 26) Πόσα βήματα μπορεί να κάνει ένας παίκτης του χάντπωλ  με τη μπάλα στα χέρια προτού τη χτυπήσει στο έδαφος; a) Δύο b) Ένα c) Τέσσερα d) Κανένα  e) Τρία f) Όσα βήματα θέλει. 27) Τι δεν επιτρέπεται να κάνει ο τερματοφύλακας; a) Να βγει από την περιοχή τέρματος χωρίς τη μπάλα. b) Να αποκρούσει τη μπάλα με τα πόδια c) Να δώσει πάσα αφού προηγηθεί ένα γκολ d) Να ξαναμπεί με τη μπάλα από το γήπεδο στην περιοχή του τέρματος. e) Μετά από απόκρουση ενός σουτ να δώσει πάσα σε συμπαίκτη. f) Να βγει από την περιοχή τέρματος χωρίς μπάλα και να γίνει παίκτης . 28) Ποιά αθλήτρια κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ με εμπόδια το 1992 στους ολυμπιακούς αγώνες της Βαρκελώνης; a) Η Νίκη Μπακογιάννη  b) Η Σοφία Σακοράφα c) Η Κατερίνα Στεφανίδη d) Η Πηγή Δεβετζή e) Η Άννα Βερούλη f) Η Βούλα Πατουλίδου 29) Σε ποιό αγώνισμα κέρδισε ο Κων/νος Κεντέρης το χρυσό μετάλλιο στους ολυμπιακούς αγώνες στο Σίδνεϊ το 2000; a) Στο δρόμο 400μ b) Στο δρόμο 100μ c) Στο δρόμο 110μ με εμπόδια d) Στο δρόμο 200μ e) Στη σκυταλοδρομία 4χ100μ f) Στο δρόμο 800μ 30) Τι είναι το ¨ευ αγωνίζεσθαι"; a) Ο σεβασμός στους κανονισμούς. b) Ο σεβασμός στους κριτές των αγώνων. c) Ο σεβασμός στον συναθλητή. d) Η αποδοχή της ήττας . e) Η ψύχραιμη διαχείριση της νίκης f) Όλα τα παραπάνω.