1) Cora and her 3 friends share a cab to go to the mall. If they each spent $6 on the ride, how much did the cab ride cost? 2) Sara buys 3 packs of licorice. If each pack of licorice has 9 inside, how many total are there? 3) Ryan buys 7 movies. Each movie costs $9. What is the total cost of 7 movies? show your tape diagram 4) The store clerk equally splits 36 apples among 9 baskets. How many apples are in each basket? 5) Allen buys 9 packs of trading cards. There are 30 cards in each pack. How many cards total does Allen get? 6) Ms. McKelvey says she wants a class with 30 kids to arrange themselves into 5 equal teams. How many kids will be on each team? Show your tape diagram. 7) Mrs. Parsons gave each of her 8 grandchildren $5 for a Valentine's treat. How much money will she have given? 8) Mrs. White is cutting yarn for an art project. She cuts 7 pieces. Each piece is 9 feet long. What is the total length of the 7 pieces? Show your tape diagram.

3rd End of Module Review Word Probs

Bảng xếp hạng

Phong cách trực quan

Tùy chọn

Chuyển đổi mẫu

Bạn có muốn khôi phục tự động lưu: không?