David rents a car and a GPS device for $290 for 7 days. Look at the price table ($8 a day for GPS). What is the hidden question to find the cost of the GPS for 7 days?, $290 - 7, $290 - $8, 7 × $8 = $56, $56 + $290, Using Question 1, what is the cost to rent the car for 7 days without the GPS device?, $244, $224, $254, $234, Apples are sold in bags of 6 apples for $4. Maurice needs 24 apples for a school party. How many bags does Maurice need?, 4 bags, 5 bags, 3 bags, 6 bags, How much will the 24 apples cost Maurice from Question 3?, $24, $16, $20, $12, Trish bought 5 yards of craft rope at $4 per yard. . What was the cost of Trish's rope?, $25, $20, $15, $18, Trish bought 5 yards of craft rope at $4 per yard. Judy spent $15 on rope. How much money did Trish and Judy spend on rope in all from Question 5?, $40, $30, $45, $35, Maya has 15 stickers. Leo has 24 stickers. Leo divides his stickers into 3 equal groups and gives one group to Maya. How many stickers does Leo give to Maya?, 8 stickers, 6 stickers, 7 stickers, 9 stickers, Round 83 to the nearest ten., 70, 100, 90, 80, In a division problem, the number that is being divided into equal groups is called the ______., divisor, quotient, dividend, product, The answer to a multiplication problem is called the ______., divisor, quotient, dividend, product

Grade 3 Math Lesson 23+24 - Basic Level

Leaderboard

Visual style

Options

AI Enhanced: This activity contains content generated by AI. Learn more.

Switch template

Continue editing: ?