1) If 5 apples cost $10, how much do 10 apples cost? a) $15 b) $20 c) $25 d) $30 2) If 3 workers can complete a task in 6 days, how many days will it take 6 workers? a) 3 days b) 6 days c) 9 days d) 12 days 3) If 8 meters of cloth cost $32, what is the cost of 2 meters? a) $4 b) $8 c) $12 d) $16 4) If 4 machines can produce 100 units in 5 hours, how many units can 2 machines produce in the same time? a) 25 units b) 50 units c) 75 units d) 100 units 5) If 10 kg of rice costs $50, how much does 1 kg cost? a) $5 b) $10 c) $15 d) $20 6) If 5 people can paint a wall in 10 hours, how long will it take 10 people? a) 2 hours b) 5 hours c) 10 hours d) 20 hours 7) If 12 books cost $60, what is the cost of 3 books? a) $10 b) $15 c) $20 d) $25 8) If 6 cars can transport 300 people, how many people can 3 cars transport? a) 100 people b) 150 people c) 200 people d) 250 people 9) If 2 kg of sugar costs $8, what is the cost of 5 kg? a) $16 b) $25 c) $24 d) $20 10) If 7 hours of work earn $70, how much is earned in 3 hours? a) $21 b) $30 c) $35 d) $42

Direct and Inverse Proportion Quiz

Leaderboard

Visual style

Options

Switch template

Continue editing: ?