1) If 24 pieces of coal are shared equally between 6 snowmen how many pieces of coal does each snowman get? 2) If 21 snowmen are divided into 3 equal rows, how many snowmen are in each row? 3) A round sled costs £32 and is 4 times more than a rectangular sled costs. How much does a rectangular sled cost? 4) If 18 gloves are being packaged 6 to a bag how many bags are needed? 5) 36 cookies are arranged in equal rows of 9 cookies. How many rows are there? 6) Year 3 made 28 snowballs. They want to share them equally between 4 children how many snowballs will each kid get? 7) Miss Burman has 36 cookies. She wants to give each pupil 6 cookies. How many pupils can she give cookies to?  8) A jacket costs £40 and that is 4 times as much as a neck warmer. How much does a neck warmer cost? 9) Chocolate chip cookies cost £12 sugar cookies cost £4. How many times as much do the chocolate chip cookies cost than the sugar cookies? 10) Mr Allsopp bought 4 evenly divided boxes of muffins to class. There are 36 muffins all together how many muffins are in each box?

Division Word Problems Yr3/4 PDM

Leaderboard

Visual style

Options

Switch template

Continue editing: ?