1) 8 times as many as _____ = 48. a) 4 b) 6 c) 5 d) 7 2) Lucy has been to dance class for 18 days, which is twice as much as her cousin. How many days has Lucy’s cousin been to dance class? a) 18 b) 9 c) 36 3) I ate three carrot sticks. My friend ate 3 times as many carrot sticks as I did. How many carrot sticks did my friend eat? a) 3 b) 6 c) 9 d) 12 4) 40 is _______ times as many as 5. a) 6 b) 7 c) 8 d) 9 5) ___ x 7 = 28 a) 6 b) 7 c) 5 d) 4 6) 22 is _____ times as many as 2. a) 10 b) 24 c) 20 d) 11 7) Lynn owns 4 times more movies than Jaxon owns. If Jaxon owns 8 movies, how many movies does Lynn have? a) 32 b) 28 c) 16 d) 12 8) John ate 14 peanuts, and Xavier ate twice as many peanuts. How many peanuts did Xavier eat? a) 12 b) 16 c) 7 d) 8 9) J’Quan has $8. His mom has 9 times more money than J’Quan. How much money does J’Quan’s mom have? a) 70 b) 72 c) 17 d) 16 10) Burger King sold 72 hamburgers. McDonalds sold 9 hamburgers. How many times more hamburgers did Burger King sell than McDonalds? a) 7 b) 8 c) 9 d) 10 11) The table is 4 feet long. The door is 7 feet long. How much longer is the door than the table? a) 3 b) 11 c) 28 d) 32 12) Keisha’s Halloween basket had three times as many smarties as tootsie rolls. Her basket had 5 tootsie rolls. How many smarties did it have? a) 8 b) 2 c) 15 d) 12 13) 2 x y = 12, so y = _______. a) 6 b) 14 c) 10 d) 8 14) Jimmy has 56 ClassDojo points. This is 8 times as many points as Lilly has. How many ClassDojo points does Lilly have? a) 7 b) 8 c) 48 d) 64 15) Jeans at Old Navy cost $40. Jeans are 5 times as much as t-shirts. How much do t-shirts cost at Old Navy? a) $120 b) $15 c) $8 d) $35 16) A food truck sold 8 times as many hamburgers as they sold hotdogs. If they sold 4 hotdogs, how many hamburgers did they sell? a) 12 b) 28 c) 16 d) 32 17) I worked on homework for 20 minutes before supper and 10 minutes after supper. How many minutes did I work on homework in all? a) 200 b) 30 c) 10 d) 2 18) It takes Cody 6 oranges to make a small glass of orange juice. He uses 8 times as many for a large glass. How many oranges does he use for a large glass? a) 48 b) 40 c) 32 d) 36 19) I ran 3 miles this month. Last month, I ran 12 miles. How much more did I run last month than this month? __________miles a) 15 b) 36 c) 9 d) 4 20) There were 21 boys playing in the park. That is 3 times the number of girls who were playing. How many girls were playing in the park? a) 7 b) 18 c) 24 d) 8 21) Wendy was playing basketball. She made 7 times as many shots as she missed. If she made 14 shots, how many shots did she miss? a) 7 b) 3 c) 2 d) 4 22) A pet store sold 2 cats. They sold 6 times as many dogs as they sold cats. How many dogs did they sell? a) 12 b) 8 c) 10 d) 4 23) Vanessa read 25 books last summer. Mike read 5 books. How many times fewer books did Mike read than Vanessa? a) 7 b) 5 c) 20 d) 30 24) Trudy had 4 times as many dollars as her sister. Her sister has 3 dollars. How many dollars does Trudy have? a) 12 b) 7 c) 13 d) 14 25) There were 36 students and 9 adults on the bus for a field trip. How many times more students were on the bus than adults? a) 45 b) 27 c) 6 d) 4 26) 27 is ___ times as many as 3 a) 9 b) 6 c) 7 d) 8

Multiplicative Comparisons

Leaderboard

Visual style

Options

Switch template

Continue editing: ?